fbpx

Daňové priznanie 2019 je možné vyplniť aj online

08 / dec 2018

Marian Varga

Daňové priznanie 2019 je možné vyplniť aj online, Zdroj: Osaba – Freepik.com

 

Sme síce ešte len v decembri, ale myslieť na daňové priznanie nikdy nie je príliš neskoro. Viete, čo všetko k daňovému priznaniu potrebujete? Kedy ho vlastne musíte podať? A viete, že daňové priznanie sa dá podať aj online?

 

Naozaj musím podávať daňové priznanie?

Daňové priznanie je povinný podať každý, koho celkové zdaniteľné príjmy v roku 2018 presiahli sumu 1915,01 €. Táto povinnosť však vzniká aj v prípade, ak daňovník dosiahol daňovú stratu a jeho príjmy boli nižšie ako 1 915,01 €. Daňové priznanie je potrebné podať aj vtedy, ak vás k tomu vyzve správca dane.

 

V základe rozlišujeme dva typy daní. Daňové priznanie typ A a daňové priznanie typ B. Daňové priznanie typ A podáva každá fyzická osoba, ktorá dosiahla príjmy len zo závislej činnosti a ktorej tento príjem presiahol sumu 1 915,01 €. V prípade, ak ste za rok 2018 dosiahli aj iné príjmy než zo závislej činnosti (predaj nehnuteľnosti a pod.), musíte podať daňové priznanie fyzickej osoby typ B.Načo je to celé dobré?

Podanie daňového priznania vnímame ako nepríjemnú nutnosť, ktorá nás nielen stresuje, ale aj znižuje sumu na účte. V skutočnosti však podanie daňového priznania môže byť veľmi výhodné. Je to niečo ako poistka do budúcnosti.

 

Študenti

Mnohí študenti popri škole brigádujú, aby si finančne polepšili. Je dobré vedieť, že ak študent počas roka platí zo zárobku preddavky na daň, má nárok na ich vrátenie. Musí si však podať daňové priznanie. Preplatok na dani z príjmov sa vracia približne do 30 dní od prijatia žiadosti o jeho vrátenie.

 

Nezamestnaní a chorí

Podať daňové priznanie je výhodné aj pre toho, kto pracoval len určitú časť roka a následne ostal nezamestnaný. V práci si uplatňujete nezdaniteľnú sumu napríklad len pol roka. Keď podáte daňové priznanie, môžete si daňový základ znížiť o celú nezdaniteľnú sumu. Aj v tomto prípade vám štát vráti peniaze.

 

Podobných prípadov je viac, či už ide o daňový bonus, podanie daňového priznania v prípade materskej a pod. Netreba sa preto na daňové priznanie pozerať len ako na nepríjemnú povinnosť, ale aj ako na niečo, čo sa neskôr môže hodiť.

 

Podanie daňového priznania online

Žijeme v dobe internetu a postupne tomu prispôsobujeme všetko. Aj podanie daňového priznania. S Finančnou správou je už dokonca povinné komunikovať len elektronicky a podať daňové priznanie je dnes oveľa jednoduchšie, než bolo pred pár rokmi. Aj vďaka aplikácii na podanie daňového priznania, mojedane.sk.

 

Aplikácia na podanie daňového priznania mohla vzniknúť len vďaka tomu, že ju vytvorili odborníci na túto oblasť. Vďaka tomu automaticky spracúva maximálne limity, nezdaniteľné minimum, daňový bonus či príjmy oslobodené od dane. Navyše vaše kroky kontroluje a na prípadné chyby vás vždy upozorní.

 

Podanie daňového priznania tak dnes vybavíte za pár minút z pohodlia vášho domova či v kaviarni pri dobrej káve.


Ako podám daňové priznanie online

Vytvorili sme pre vás aplikáciu mojedane.sk, ktorá vám pomôže so spracovaním daňového priznania. Vďaka nej si vaše daňové priznanie spracujete online v pohodlí vášho domova.

 

Mgr. Marián Varga

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie britských a holandských daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.