Daňové priznanie 2021 je možné vyplniť aj online

8. december 2018

Autor Marian Varga

Aktualizácia: 16.3.2021

 

 

Daňové priznanie 2021 je možné vyplniť aj online (zdroj fotografie: Osaba - Freepik.com)

 

Myslieť na daňové priznanie nikdy nie je príliš skoro, ani ešte pred koncom daňového roka, za ktorý ho budete podávať. Viete, čo všetko k daňovému priznaniu potrebujete? Kedy ho vlastne musíte podať? A viete, že daňové priznanie sa dá podať aj online?

 

Naozaj musím podávať daňové priznanie?

Daňové priznanie je povinný podať každý, koho celkové zdaniteľné príjmy v roku 2020 presiahli sumu 2 207,10 €. Táto povinnosť však vzniká aj v prípade, ak daňovník dosiahol daňovú stratu a jeho príjmy boli nižšie ako 2 207,10 €. Daňové priznanie je potrebné podať aj vtedy, ak vás k tomu vyzve správca dane.

 

V základe rozlišujeme dva hlavné typy daňových priznaní pre fyzické osoby - daňové priznanie typ A a daňové priznanie typ B. Typ A podáva každá fyzická osoba, ktorá dosiahla príjmy len zo závislej činnosti a tieto príjmy presiahli vyššie uvedenú sumu. V prípade, ak ste za rok 2020 dosiahli aj iné príjmy než zo závislej činnosti (predaj nehnuteľnosti a pod.), musíte podať daňové priznanie fyzickej osoby typ B.


Ďaňové priznanie rýchlo a jednoducho!

 


Načo je to celé dobré?

Podanie daňového priznania vnímame ako nepríjemnú nutnosť, ktorá nás nielen stresuje, ale aj znižuje sumu na účte. V skutočnosti však podanie daňového priznania môže byť veľmi výhodné. Je to niečo ako poistka do budúcnosti.

 

Študenti

Mnohí študenti popri škole brigádujú, aby si finančne polepšili. Je dobré vedieť, že ak študent počas roka platí zo zárobku preddavky na daň, má nárok na ich vrátenie. Musí si však podať daňové priznanie. Preplatok na dani z príjmov sa vracia približne do 30 dní od prijatia žiadosti o jeho vrátenie.

 

Nezamestnaní a chorí

Podať daňové priznanie je výhodné aj pre toho, kto pracoval len určitú časť roka a následne ostal nezamestnaný. V práci si uplatňujete nezdaniteľnú sumu napríklad len pol roka. Keď podáte daňové priznanie, môžete si daňový základ znížiť o celú nezdaniteľnú sumu. Aj v tomto prípade vám štát vráti peniaze.

 

Podobných prípadov je viac, či už ide o daňový bonus, podanie daňového priznania v prípade materskej a pod. Netreba sa preto na daňové priznanie pozerať len ako na nepríjemnú povinnosť, ale aj ako na niečo, čo sa neskôr môže hodiť.

 

Podanie daňového priznania online

Žijeme v dobe internetu a postupne tomu prispôsobujeme všetko. Aj podanie daňového priznania. S Finančnou správou je už dokonca povinné komunikovať len elektronicky a podať daňové priznanie je dnes oveľa jednoduchšie, než bolo pred pár rokmi. Aj vďaka aplikácii na podanie daňového priznania, mojedane.sk.

 

Podanie daňového priznania tak dnes vybavíte za pár minút z pohodlia vášho domova či v kaviarni pri dobrej káve.

Daňové priznanie online cez mojedane.sk

 

 


Vylúčenie zodpovednosti:
Obsah článku je aktuálny k dňu jeho uverejnenia, ak nie je uvedené inak. Prosím berte na vedomie, že aktuálne články, blogy alebo videá na stránke mojedane.sk zahŕňajú všeobecné informácie o danej problematike a teda nepredstavujú odborné či daňové poradenstvo poskytnuté v konkrétnej situácii.

 

Marian Varga

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie britských a holandských daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.