fbpx

Ako prepočítať príjem zo zahraničia ak bol v inej mene ako euro

14 / feb 2016

Milan Polician

peniaze

Príjem zo zahraničia v inej mene – čo s ním?

Dôležitou informáciou pre tých, ktorí pracovali alebo podnikali v zahraničí a dosiahli príjem v inej mene ako je EURO je ako tento príjem zarátať do slovenského daňového priznania typu A alebo typu B.

Príjem zo zahraničia je potrebné  správne prerátať, aby ste zabránili zbytočným otázkam zo strany daňového úradu.

 

Všetky príjmy v cudzej mene, ktoré sa zadávajú do daňového priznania je potrebné prepočítať na eurá. Na prepočet sa môže použiť jeden z nasledovných kurzov:

 

  • priemerný kurz meny za kalendárny mesiac, za ktorý bol poskytnutý príjem alebo
  • priemerný kurz platný v deň, v ktorom bol príjem v cudzej mene prijatý alebo
  • priemerný ročný za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie alebo
  • priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie

 

Rozhodnutie o tom, aký spôsob si zvolíte je na vás. Najvhodnejšie je však použiť priemerné mesačné kurzy, alebo priemerný ročný kurz. Počíta sa len s oficiálnymi kurzami, ktoré zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS), resp. Európska centrálna banka (ECB). Kurzy NBS nájdete na webovej stránke NBS na www.nbs.sk v archíve kurzov.

 

 

Obdobie USD NOK CZK DKK GBP HUF PLN SEK CHF
2016 1,107 9,291 27,034 7,445 0,819 311,438 4,363 9,469 1,090
2017 1,130 9,327 26,326 7,439 0,877 309,193 4,257 9,635 1,112

 

 

Nezabudnite, že ak ste dosiahli príjem zo zahraničia a zároveň ste v zahraničí odvádzali preddavky na daň z príjmu existuje v niektorých prípadoch aj možnosť nárokovať si na vrátenie tejto dane. 

V prípade, že ste pracovali v zahraničí radi vám pomôžeme s vrátením daní – Česko, Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Severné Írsko alebo Veľká Británia.

 

Náš tip:

* v aplikácii mojedane.sk si môžete vypracovať bezplatnú kalkuláciu. Ak vám vznikne nárok na vrátenie daní môžete si zakúpiť vypracované daňové priznanie, ktoré vám bude zaslané priamo na váš e-mail.

Mgr. Milan Polician

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie slovenských, nemeckých a rakúskych daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.