fbpx

Ako prepočítať kurz zahraničnej meny v daňovom priznaní

08 / mar 2019

Milan Polician

Prepočet cudzej meny do daňového priznania. Zdroj: pixabay.com

 

Pracovali ste v zahraničí a trápi vás otázka ako máte prepočítať  zahraničnú menu na eurá? Čoraz častejšie dostávame túto cielenú otázku a preto sme pre vás pripravili návod kde môžete túto informáciu získať. Nezabudnite, že ak ste pracovali v zahraničí, tak môžete požiadať o vrátenie daní prostredníctvom našej materskej spoločnosti TJ-Legal.


NÁŠ TIP:

Pracovali ste v nasledovných krajinách? Austrália, Česko, Kanada, Maďarsko, Nórsko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, USA, Veľká Británia. Ak áno, tak stačí príjem z týchto krajín uviesť v lokálnej mene a aplikácia mojedane.sk za vás automaticky preráta zahraničnú menu na eurá.


Prepočet zahraničnej meny na EUR

Zákon o dani z príjmov v §31 ods. 2 definuje pre fyzické osoby nepodnikateľov štyri možnosti prepočtu zahraničnej meny. Daňovník tak má na výber aký kurz na prepočet použije:

.

  1. priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý alebo
  2. kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý v cudzej mene alebo pripísaný bankou alebo pobočkou zahraničnej banky alebo
  3. ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie alebo
  4. priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, za ktoré podáva daňové priznanie, v ktorých daňovník poberal príjmy.

.

Zákon o dani z príjmov v §31 ods. 1 uvádza, že na prepočet sa „sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska“. 

.

Národná banka Slovenska (ďalej len NBS) na svojich stránkach zverejňuje kumulatívny prehľad, ktorý obsahuje priemerné hodnoty výmenných kurzov jednotlivých cudzích mien voči jednému euru za ukončené mesiace a štvrťrokyPosledný riadok obsahuje priemer za ukončený rok (priemerný ročný kurz).

 

 .

Po stiahnutí kurzového lístka si v spodnom riadku (zeleno označený riadok) nájdete priemerný ročný kurz, ktorý použijete na prepočet cudzej meny. Kurzové lístky si môžete bezplatne stiahnuť aj z našej stránky: 

Kurzový lístok za rok 2018

Kurzový lístok za rok 2017

Kurzový lístok za rok 2016

 .

 

Zdroj: Finančná správa, NBS


GARANCIA SPRÁVNOSTI VÝPOČTU:

Garantujeme vám správnosť výpočtu. Viac informácií sa dozviete bode č. 9 v časti Často kladené otázky

Mgr. Milan Polician

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie slovenských, nemeckých a rakúskych daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.