fbpx

Musím podať daňové priznanie, ak som celý rok pracoval v zahraničí?

21 / nov 2018

Veronika Joščáková

Musím podať daňové priznanie keď pracujem v zahraničí?, Zdroj: pixabay.com

 

V dnešnom článku sa budeme venovať téme, ktorá každý rok trápi našich zahraničných Slovákov.

 

Celý rok žijem, pracujem a odvádzam dane v Rakúsku, domov na Slovensko chodím niekoľkokrát do roka. Napriek tomu, že som na Slovensku nezarobil nič, musím si podať slovenské daňové priznanie? Ako to teda v skutočnosti naozaj je?

 

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov vzniká fyzickej osobe povinnosť podať si daňové priznanie, ak jej celkové zdaniteľné príjmy presiahli v roku 2017 sumu 1.901,67 €. Za rok 2018 je to suma 1.915,01 €. Celkové zdaniteľné príjmy sú pritom príjmy, ktoré fyzická osoba dosiahla nielen zo zdrojov príjmov na Slovensku, ale aj zo zahraničia (alebo iba zo zahraničia). Daňovník je pritom definovaný ako osoba s neobmedzenou daňovou povinnosťou, teda rezident SR. Ide o občana, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, v ktorom dosiahol príjem zo zdrojov v zahraničí.)

 

Povinnosť podať si daňové priznanie na Slovensku za kalendárny rok je potrebné v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak ste však mali príjem zo zahraničia, podľa § 49 ods. 3 písm. b) ZDP máte možnosť podať si žiadosť o odklad daňového priznania až o 6 mesiacov, t.j. do 30.9. v aktuálnom roku. V takom prípade bude potrebné vypísať Oznámenie o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, a následne ho doručiť na príslušný daňový úrad. Ak je daňovník povinný komunikovať s finančnou správou elektronicky, oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa musí podať touto formou.

 

V prípade, že sa rozhodnete žiadať o vrátenie daní z Rakúska, Vašou povinnosťou bude podať si daňové priznanie na Slovensku za príslušný kalendárny rok. Na spracovanie vášho daňového priznania typu A môžete využiť našu aplikáciu mojedane.sk. Je to rýchly, jednoduchý a spoľahlivý spôsob z pohodlia vášho domova.

 

Na základe neho Vám slovenský daňový úrad potvrdí formulár EU/EWR, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou rakúskeho daňového priznania. Ak Váš príjem za príslušný kalendárny rok bol len zo zdrojov zo zahraničia, slovenský daňový úrad vyjme celý tento príjem. V tom prípade Vám na Slovensku nevznikne povinnosť platiť daň, a potrebný formulár EU/EWR Vám bude potvrdený s nulovým príjmov.

 

Ak si daňovník chce vo svojej žiadosti o vrátenie daní z Rakúska uplatniť daňový bonus na deti, je potrebné, aby si podal/a daňové priznanie za daný kalendárny rok, za ktorý žiada vrátiť dane, aj napriek tomu, že v danom kalendárnom roku nedosiahol/la žiaden príjem.


Náš tip:

Viac informácií nájdete na v našich článkoch Ako si uplatniť daňový bonus na dieťa v rakúskom daňovom priznaní alebo Potvrdenie EU/EWR a slovenské daňové priznanie.

 


Radi vám pomôžeme:

Ak ste pracovali v Rakúsku, tak môžete požiadať o vrátenie daní a prípadne aj o prídavky na deti. To či vám takýto nárok vzniká zistíte jednoducho prostredníctvom našej materskej spoločnosti TJ-Legal. Viac informácií nájdete na našej stránke.

Ing. Veronika Joščáková

Absolvovala som štúdium na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach. Po skončení štúdia som žila a pracovala v zahraničí a na vlastnej koži zakúsila radosti a strasti Slovákov pracujúcich v zahraničí. Svoje skúsenosti zúročujem v spoločnosti TJ-Legal s.r.o., kde sa špecializujem na spracovanie daňových priznaní pre zamestnancov pracujúcich v Rakúsku.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.