Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Tomu, kto v poslednej dobe sleduje médiá, zrejme neunikla pozornosť venovaná tzv. fiktívnym ži...
Blog napísal
Dátum publikovania
19. september 2024
Kategórie článku
Tomu, kto v poslednej dobe sleduje médiá, zrejme neunikla pozornosť venovaná tzv. fiktívnym živnostníkom. Vládni predstavitelia hovoria o potenciálnych krokoch, ktoré voči nim plánujú podniknúť, skloňujú sa škody na štátnom rozpočte a riziko pokút pre zamestnávateľov. Kto to vlastne sú fiktívni živnostníci a prečo je okolo nich momentálne taký rozruch?
Pojem fiktívny živnostník nie je odborným termínom, prípadne spojením ukotveným v zákone. Ide o hovorové označenie, zaužívané v médiách, ale aj bežnej komunikácii v rámci tejto problematiky.
Pod pojmom fiktívny živnostník označujeme človeka, ktorý síce pracovnoprávne a formálne pôsobí ako živnostník, ale za podmienok, ktoré sú charakteristické pre zamestnanca. Inými slovami, spravidla ide o jednotlivca, ktorý má pracovnú dobu, miesto a podmienky úplne alebo takmer úplne zhodné so zamestnancom, ale pritom pracuje na živnosť, nie na zamestnanecký pomer.
Jeho „zamestnávateľ“ (živnostník však v skutočnosti nemá zamestnávateľa - ak zároveň nie je aj zamestnancom, čo na Slovensku zákon umožňuje) mu vypláca odmenu na základe vystavených faktúr a nie na základe výplatnej pásky.
Neexistujú presné štatistiky, koľko fiktívnych živnostníkov máme na Slovensku. Spravidla je to veľmi ťažké zistiť.
Ak si napríklad predmetný živnostník vedie daňovú evidenciu a uplatňuje paušálne náklady, tak o tom, komu faktúruje za svoje služby, nemusí Finančná správa vedieť nič - ak si tieto informácie priamo nevyžiada - keďže v takomto prípade to nie je povinnou súčasťou daňového priznania typu B.
Približné údaje hovoria o tom, že na Slovensku je niečo vyše 100-tisíc fiktívnych živnostníkov z celkového počtu približne pol milióna.
Ak človek formálne vystupuje ako živnostník, no reálne plnohodnotne vykonáva úlohy zamestnanca, pre štátnu kasu ide o príjmový problém.
Hlavným dôvodom sú nižšie dane (živnostníci do určitej výšky platia iba 15 %, oproti zamestnaneckým 19 %), ale aj odvody, keďže väčšina živnostníkov na Slovensku platí iba minimálne. Zamestnanci si časť odvodov uhrádzajú sami (resp. im je strhnutá z hrubej mzdy) a časť za nich odvádza zamestnávateľ.
Celkovo platí, že daňovo-odvodové zaťaženie živnostníkov (skutočných aj fiktívnych) je približne 2,3-krát nižšie, ako u zamestnancov (zdroj: Trend).
NÁŠ TIP: prečítajte si, koľko platíte na odvodoch v roku 2024 vy a koľko váš zamestnávateľ. Vedeli ste, že odvody zamestnancom znižujú základ dane a môžu im tak potenciálne navýšiť daňový preplatok? Ak za vás zamestnávateľ nevykonal ročné zúčtovanie, môžete si podať daňové priznanie online a získať ho v plnej legálnej výške.
V praxi to znamená, že ak by takýto fiktívny živnostník pracoval ako zamestnanec, štát by na ňom získal viac na odvodoch aj daniach. A je to práve tento ušlý zisk, ktorý tvorí základ celého problému.
Už v súčasnosti hrozia zamestnávateľom, ktorí využívajú fiktívnych živnostníkov (tzv. švarcsystém) pokuty od 2.000 až do 200.000 eur.
Ďalšie kroky Ministerstva financií Slovenskej republiky a ďalších orgánov štátnej moci nie sú zrejmé, no z vyjadrení ich predstaviteľov vyplýva, že túto problematiku plánujú riešiť.
Štát totiž na fiktívnych živnostníkov ročne príde o stovky miliónov eur.
Jedným z potenciálnych protiopatrení je zvýšené množstvo kontrol u zamestnávateľov, ale možno aj u samotných živnostníkov. Národný inšpektorát práce môže kontrolovať, či spĺňajú charakteristiky práce na živnosť (napr. viacero klientov, skutočné vykonávanie podnikateľskej činnosti a podobne), alebo sú živnostníkmi len formálne.
Problematiku budeme sledovať aj my v Easyforms Mojedane a v prípade zaujímavého vývoja sa s vami podelíme o to najdôležitejšie.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov