Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Viete, že k žiadosti o vrátenie daní z Rakúska potrebujete aj potvrdenie EU/EWR? Zdroj: p...
Blog napísal
Dátum publikovania
16. september 2019
Kategórie článku
Viete, že k žiadosti o vrátenie daní z Rakúska potrebujete aj potvrdenie EU/EWR? Zdroj: pixabay.com
Ak ste zamestnancom, ktorý pracoval v príslušnom roku v Rakúsku, môžete rakúsky daňový úrad požiadať o vrátenie daní z Rakúska..
V prvom rade po ukončení príslušného roka, napr. 2018, si v roku 2019 požiadate od svojho zamestnávateľa o vystavanie ročného zúčtovania príjmov, v Rakúsku nazývaný Lohnzettel.
.
Na základe tohto dokumentu si na Slovensku vyplníte online daňové priznanie za rok 2018 a necháte si potvrdiť formulár EU/EWR (ďalej len E9). V prípade podania daňového priznania typu B ste od 1.7.2018 povinný zasielať daňové priznanie a formulár E9 elektronicky.
.
Následne po potvrdení E9 si môžete podať žiadosť o vrátenie daní z Rakúska a očakávať prijatie vášho preplatku na účet.
V prípade, že nemáte čas alebo chuť riešiť všetky tieto záležitosti, a to od vyžiadania Lohnzettla, cez spracovanie slovenského daňového priznania, vyžiadanie E9, až po spracovanie rakúskeho daňového priznania, kontaktujte nás. O všetko sa radi za vás postaráme my.
Záujemca o formulár E9 má možností viacero, a to:
.
Rakúsky daňový úrad má k dispozícii všetky vaše rakúske príjmy, v ich centrálnom systéme. Od informácií k vyplácaným prídavkom na deti z Rakúska, cez vyplácané dovolenky z fondu Buak, vyplatené peniaze z insolventnosti, až po váš Lohnzettel od vášho zamestnávateľa. Takto sa dokáže pracovník rakúskeho daňového úradu dostať k vašim informáciám jedným klikom. Ak by ste mali záujem dostať sa k týmto informáciám tiež, stačí nás o to požiadať. Radi Vám pomôžeme so žiadosťou o prístup do Finanzonline.
.
Čo však nedokáže pracovník na daňovom úrade v Rakúsku zistiť, sú vaše príjmy dosiahnuté mimo územia v Rakúsku. Na zistenie vašich príjmov preto daňovému úradu v Rakúsku slúži formulár E9. Naň uvádza zahraničný daňový úrad, v našom prípade slovenský, príjmy dosiahnuté mimo Rakúska v príslušnom roku. To znamená, ak ste v roku 2019 pracovali 6 mesiacov v Rakúsku a ďalších 6 v Nemecku, na formulári E9 sa príjem dosiahnutý z Nemecka potvrdí na danom tlačive. V takejto situácii môžete požiadať aj o vrátenie daní z Nemecka.
.
Háčik je však v tom, že tento príjem uvedie náš daňový úrad len v tom prípade, ak ste ho priznali v slovenskom daňovom priznaní za rok 2019. Podstatné si je však uvedomiť, že ak by ste príjem z Nemecka neuviedli v slovenskom daňovom priznaní, rakúsky daňový úrad by sa dodatočne dožadoval zdokladovať, čo ste zvyšných 6 mesiacov v roku 2019 robili. Ak by ste dodatočne zdokladovali váš príjem z Nemecka, rakúsky daňový úrad by to mohol považovať za protizákonné, t.z. že ste svoj príjem z Nemecka chceli zatajiť.
Ak by ste k daňovému priznaniu nezaslali formulár E9, rakúsky daňový úrad by vás dodatočne vyzval zaslať tento dokument. V prípade nedoručenia E9 na rakúsky daňový úrad, by vám automaticky k vášmu rakúskemu príjmu za daný rok prirátali 9.000,- €. To by mohlo mať za následok vznik nedoplatku, a nie preplatku na daniach za daný rok.
Formulár E9 potvrdzuje príslušný slovenský daňový úrad, pod ktorý daňovník patrí. Pracovník však nebude vedieť, akú sumu má na E9 uviesť, ak daňovník nemá podané daňové priznanie, a v ňom uvedené všetky svoje príjmy za daný rok.
.
Takže odpoveď znie NIE, bez podaného slovenského daňového priznania s uvedenými všetkými príjmami za príslušný rok vám formulár EU/EWR nepotvrdia.
Ak máte trvalý pobyt na Slovensku, popr. spĺňate ďalšie iné podmienky pre podanie daňového priznania 2020 na Slovensku, aj napriek príjmu dosiahnutého len z Rakúska, kde ste odpracovali celý rok, máte povinnosť si vyplniť slovenské daňové priznanie.
.
Je potrebné si tiež uvedomiť, že okrem príjmov dosiahnutých zo zamestnania, či živnosti, sa do formulár E9 zadávajú aj ďalšie príjmy uvedené v daňovom priznaní. Okrem príjmov zo zamestnania v Rakúsku ste mohli mať aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v danom roku. Takže, aj keď ste celý rok pracovali len v Rakúsku, a prenajímali ste byt na Slovensku, táto suma z prenájmu bude uvedená na formulári E9 ako iný príjem. Takáto suma sa tiež zohľadňuje ako váš ďalší dosiahnutý príjem v danom roku mimo územia Rakúska.
V prípade, že neviete, či máte nárok na vrátenie daní z Rakúska, kontaktujte našu materskú spoločnosť TJ-Legal a dozviete sa viac. Aplikácia mojedane.sk slúži na rýchle a spoľahlivé spracovanie online daňového priznania 2020.
Prečítajte si tiež
Lehota a spôsob podania daňového priznania Daňové priznanie je potrebné podať ...
17. január 2016
Aktualizované: 7. januára 2021 Príjmy zo zdrojov v zahraničí a vylú...
10. február 2016
danove-prizanie Existujú dva typy tlačív na podanie daňového priznaniaZákladný rozdiel m...
11. február 2016
Aktualizácia: 28. január 2021 Týka sa vás daň z predaja nehnuteľnosti, ak ste...
14. február 2016
Vyplňte si online daňové priznanie (typu A a typu B - s paušálnymi výdavkami) bez chyby za pár minút. Už viac ako 35 205 spokojných používateľov.
Vyplniť daňové priznanie onlineAk nájdete lacnejšiu aplikáciu, dorovnáme vám cenu
Využilo už viac než 35 205 spokojných užívateľov