fbpx

Prvá solárna cesta v Nemecku

24 / nov 2018

Milan Polician

Prvá solárna cesta v Nemecku, Zdroj: adac.de

Krok do mobility budúcnosti

Ako vám znie projekt, ktorý dokáže ušetriť elektrickú energiu, znižovať hluk, roztopiť ľad, rozsvietiť sa v noci a dokonca aj premýšľať a pomáhať šoférom? Vízia, ktorá sa stáva realitou. Prvá solárna cesta v Nemecku sa otvorí v blízkosti Kolína. 

90 metrová trasa a na nej 200 metrov štvorcových solárnych článkov, ktoré vyprodukujú približne 16 000 kilowatthodín pre miestnu rozvodnú sieť. To je predpokladaná priemerná ročná spotreba asi štyroch rodín. Pre mesto Erftstadt, ktoré je presvedčené rozvinutou koncepciou cyklistickej cesty, je tento projekt ziskom. Donald Müller-Judex navrhol prvú solárnu cestu v Nemecku so svojim startupom Solmove. Ale čo ju robí tak zvláštnym?

Hlavnou úlohou konceptu bolo spojiť prenos svetla, nosnosť a odolnosť voči sklzom. Počas skúšok v laboratóriu špeciálne sklo vydržalo zaťaženie jedného a pol kamiónu. Prostredníctvom zabudovaného okruhu môžu solárne panely generovať odporové teplo v zime, čo zabraňuje kĺzavému ľadu. V dôsledku toho „slnečná cesta“ nepotrebuje zimnú údržbu. V budúcnosti by vstavané snímače mohli ešte merať dopravné toky, varovať autonómne vozidlá pred ľadovou námrazou a optimalizovať cestnú premávku. Solárne cesty alebo parkovacie miesta by ponúkali možnosť, že by sa elektrické vozidlá automaticky nabíjali indukciou.

1,4 miliardy štvorcových metrov potenciálu v Nemecku

Podobné technológie už existujú v Číne, Amerike, Francúzsku a Holandsku. Vo Francúzsku a Holandsku už existujú menšie skúšobné cesty, ale existujúce cesty sa musia najskôr vyfrézovať. To sa líši od konceptu spoločnosti Solmove, ktorej solárne cestné dlaždice môžu byť jednoducho prilepené.

Aby sa vyhovelo nemeckej norme pre stavbu ciest, spustenie používa špeciálnu technológiu. Pôvodne vysoké elektrické napätie solárnej cesty je teraz znížené na 30 voltov a je preto bezpečné pre ľudí a zvieratá.


Náš tip:

Ak ste pracovali v Nemecku máte možnosť požiadať o vrátenie daní. V našej materskej spoločnosti TJ-Legal, s.r.o. vám radi pomôžeme so spracovaním daňového priznania a následnom podaní žiadosti o vyplatenie preplatku daní zo zahraničia.


Zarábanie peňazí so slnečnou ulicou

Pred takmer desiatimi rokmi prišiel s touto myšlienkou skúsený mechanik a inžinier Donald Müller-Judex. Pri hľadaní oblastí pre fotovoltaické systémy zistil, že všetky vhodné strechy a priestory už boli obsadené.

Vizionár sa preto spýtal, prečo sa nevyužíva cesta, ktorá je už na slnku. Bolo by nevyhnutné používať existujúce asfaltové povrchy trvalo udržateľným spôsobom, aby bolo možné využívať 100 percent obnoviteľnej energie. Samozrejme, to všetko stojí peniaze a nie málo. Avšak hneď ako svieti slnko, sa náklady na cestu začínajú splácať. V určitom okamihu môže mesto dokonca zarobiť peniaze z vyrobenej elektriny.


Mohlo by vás zaujímať:

8 najčastejších chýb v daňovom priznaní

Lehota na podanie daňového priznania 2018

Ako správne vypočítať nezdaniteľnú časť základu dane na manželku

Zdroj: ADAC

Mgr. Milan Polician

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie slovenských, nemeckých a rakúskych daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.