fbpx

Kuriózne dane sveta No.1 – rytierska daň

20 / dec 2018

Milan Polician

Rytierska daň, Zdroj: pixabay.com

 

Vo Francúzku aktuálne (december 2018) protestujú občania proti zvyšovaniu daní za pohonné hmoty a svojej vláde to dávajú riadne najavo. Skúsme sa však vrátiť o pár rokov až storočí dozadu a v sérii článkov sa pozrieme na to, aké dane sme tu už mali. Niektoré nás rozosmejú a iné naopak nahnevajú.

 

V dnešnej časti sa budeme venovať rytierskej dani, ktorá bola vyrubovaná od vysokého stredoveku až do moderných čias.

Pôvodný význam rytierskej dane a jej základ dane

Bol to špeciálny odvod, ktorý museli platiť rytieri alebo neskôr majitelia pasienkov alebo kaštieľov svojim zemepánom namiesto svojich bývalých vojenských služieb. Prvá písomná zmienka o tomto odvode sa objavuje v Tirolsku už v roku 1317 v Kancelárskej knihe Henricha Korutánskeho.

 

Pri výpočte dane sa ako základ dane zvyčajne bral počet koní, ktoré mal vlastník pozemku za povinnosť poskytnúť príslušnému vojsku. Daň bola medzi ľudom tiež známa pod názvom konská daň.

Odvodený význam a jej neskoršie využitie

Sekundárny význam rytierskej dane bol špeciálny odvod, ktorý mohol rytiera postihnúť v štyroch konkrétnych životných situáciách:

 

  1. keď bol jeho syn pasovaný za rytiera,
  2. keď sa jeho syn oženil, alebo dcéra vydala,
  3. keď musel byť rytier vykúpený zo zajatia, alebo
  4. v prípade, ak sa chcel zúčastniť križiackej výpravy.

 

Zdroj: Wikipedia


Náš tip:

Nuž na Slovensku sa už našťastie žiadna rytierska daň neplatí. Ale nezabúdajte, že sa vás týka daň z príjmu. Práve pre sme pre vás vytvorili online aplikáciu mojedane.sk, ktorá vám pomôže so spracovaním daňového priznania. Vďaka nej si vaše daňové priznanie spracujete bezpečne a s prehľadom v pohodlí vášho domova podľa platnej legislatívy.

Mgr. Milan Polician

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie slovenských, nemeckých a rakúskych daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.