fbpx

e-autá v zime – ako ďaleko sa dostanete s nabitou batériou?

13 / dec 2018

Milan Polician

e-autá v zime, Zdroj: ADAC

  

V zime auto potrebuje oveľa viac energie ako v lete. Vnútorné, zadné a predné okná sú vyhrievané, prípadne aj sedadlá a volant. Na rozdiel od vozidiel so spaľovacím motorom, ktoré tu používajú odpadové teplo motora, potrebná energia pre elektrické automobily pochádza výhradne z akumulátora. Táto energia chýba v dojazde. Ale aká veľká je strata? Redaktori z nemeckej ADAC sa pozreli na spotrebu energie a dojazd v zimnom období.

 

Na úvod by sme mali vedieť, že je už pri kúpe vozidla zohľadniť nielen energetickú náročnosť pohonu, ale aj dodatočnú spotrebu energie na vykurovanie a iné spotrebiče. Dojazd e-auta sa totiž znižuje neúmerne s rastúcou rýchlosťou. Dôvodom vyššej spotreby energie pri vyšších rýchlostiach je väčší odpor voči vetru ako pri nižších rýchlostiach.

 

Pri studených teplotách je potrebná dodatočná energia na vykurovanie interiéru a batérie. Ak jazdíte pomaly, potrebujete viac času na určitú vzdialenosť, takže ohrievač spotrebováva viac energie ako na tej istej vzdialenosti, ale pri vyššej rýchlosti. Výsledok: Jazda pri pri nižších rýchlostiach znižuje dojazd e-auta oveľa viac ako pri vyšších rýchlostiach.

Príklad – Mitsubishi Electric Vehicle (i-MIEV)

Čo to znamená konkrétne? Aké veľké straty pri rôznych rýchlostiach a vonkajších teplotách sme skúmali spolu s kolegami z rakúskeho automobilového klubu ÖAMTC. Testovacie vozidlo bolo Mitsubishi Electric Vehicle (i-MIEV).

 

Mitsubishi Electric Vehlice (i-MIEV), Zdroj: ADAC

 

Záver testu: v mestskej premávke (30 až 50 km/h) musíte rátať pri vonkajšej teplote okolo 0 stupňov v porovnaní s miernymi 20 stupňami so stratami do 50%. Pri vyšších rýchlostiach (100 km/h), napr. na diaľniciach  sa strata zníži na približne 10%. Tu je dojazd – ako je uvedené vyššie – ale v podstate nižší ako v mestskej doprave. V mrazivom počasí okolo -20 stupňov sú straty na vykurovanie opäť oveľa vyššie – v mestskej doprave dosahujú až 65%, pri rýchlosti 100 km/h stúpajú na 20%.

Tipy na manipuláciu s batériami v chladnom počasí

Po jazde je najväčším dodatočným spotrebičom energie v zime vykurovanie. V závislosti od vonkajšej a požadovanej vnútornej teploty si to vyžaduje až 5 kilowattov výkonu. Jednou výhodou je, že elektrické automobily sa môžu veľmi rýchlo zohriať kvôli priamemu kúreniu vzduchom. Okrem toho v praxi vykurovací systém nefunguje trvalo s plným zaťažením, ale je regulovaný. Preto potrebuje plný výkon len vo vykurovacej fáze a postupne sa znižuje kvôli udržaniu komfortnej teploty.

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť šetriť energiu:

  • Manipulujte s ohrievačom interiéru citlivo a v prípade potreby ho trochu znížte. Okrem toho používajte vykurovanie sedadiel, ktoré má priamy dotyk s telom a preto vyžaduje výrazne menej energie.
  • Pri veľmi nízkych teplotách je vhodné zaparkovať elektronický automobil v garáži, ak je to možné, aby sa znížilo ochladenie batérie.
  • e-automobily môžu predhrievať interiér vozidla pri nabíjaní. Energia vykurovania pochádza z elektrickej siete a nie z akumulátora. To môže byť často diaľkovo naprogramované alebo spustené v nastaveniach vozidla alebo – ešte jednoduchšie – cez aplikáciu.

Čo ešte treba zvážiť:

  • Úspora energie nikdy nesmie byť na úkor bezpečnosti. Všetky okná musia byť vždy bez ľadu a orosenia.
  • Všeobecne odporúčame, aby kupujúci e-vozidiel plánovali na svoju diaľkovú linku dostatočnú rezervnú rezervu na zimu.
  • Niektorí výrobcovia tiež ponúkajú svoje e-automobily ako voliteľné s tepelným čerpadlom, ktoré môže oveľa efektívnejšie využívať energiu batérie na vykurovanie ako bez. Ak je zimný dojazd relevantným kritériom, odporúčame pri nákupe elektronických vozidiel, aby ste sa ubezpečili, že vozidlo má tepelné čerpadlo.

 

Zdroj: ADAC


Mohlo by vás zaujímať:

Musím podať daňové priznanie, ak som celý rok pracoval v zahraničí?

Lehota na podanie daňového priznania 2018

10 vecí, ktoré potrebujete vedieť k daňovému priznaniu

8 najčastejších chýb v daňovom priznaní

Mgr. Milan Polician

Jeden z autorov aplikácie mojedane.sk a managing tax agent v spoločnosti TJ-Legal. Špecializuje sa na spracovanie slovenských, nemeckých a rakúskych daňových priznaní.

Vyplňte si svoje daňové priznanie online ešte dnes.

Je to jednoduché, rýchle a bezpečné.

Platby sú zastrešené overenou platobnou bránou TrustPay.